Seminář č.2- Péče o koně
Vítejte u druhého semináře!
Začneme úvodem:
Péče o koně je to nejdůležitější, co musíte vědět, nebo spíš umět. Ne vždy budete mít někoho, kdo vám přivede koně už hotového, vy jen nasednete a jedete... Nejdůležitější je péče o koně.Dnes si o ní něco řekneme.
Hřebelcování a vyčesávání
Koně potřebují každý den hřebelcovat a vyčesávat hřívu a ocas. Hřebelcování je jednak dobré pro zdravotní stav koně, druhak také na pohodlí koně a ještě také na vzhled koně a váš dobrý pocit. :) Díky hřebelcování se rapidně zlepšuje zdravotní stav a kůň bude žít déle, pokud se mu budete věnovat. Hřebelcování je základ péče o koně. Vyčesávání není jednoduché, pokud má kůň zacuckovanou hřívu nebo ocas. Nejlépe s vyčesává masážním kartáčem, vzhled potom můžete upravit hřebínkem či měkkým kartáčem. NIKDY nevyčásevejte koně tvrdým kartáčem na nohy! Mám s tím zkušenosti, stalo se to mé kamarádce na táboře, kůň ji kopl a celý tábor nemohla jezdit!Takže pozor. Jak se hřebelcuje, vám ukážu hned teď. Ukážu vám to na dvou koních- na poslušné Katalánce, která byla týraná a teď si to užívá a potom na druhém koni- na Calypsovi, divokém hřebci. Uvidíte rozdíl.
Katalánka si to užívala, mám tu jen obrázky, ale to nevadí...
Netváří se tu moc nadšeně. Calypsa musíme hřebelcovat dvěma kartáči. To je vše z hřebelcování a vyčesávání...
Čištění kopyt a boxu
Při čištění kopyt musíme dávat velký pozor. Já říkám, i ten nejlepší jezdec jednou z koně spadne! a tím myslím, že ikdyž umíte něco sebevíc, jednou stejně uděláte chybu, a můžete to pořádně schytat! Tady je pár obrázků bezpečného čištění kopyt.
Je nesmírně důležité, abychom nezasáhli část kopyta přezdívanou „trojúhelník“ který se nachází uprostřed kopyta.
Při opatrném zacházení a s dobrými zkušenostmi můžeme opatrně vyškrábat bláto nebo špínu ze střední rýhy střelové.
K deformaci kopyt může dojít při špatné údržbě- opět je čištění kopyt nutné ke zdravému životu koně.
___________________________________________________
Čištění boxu je také velmi důležité pro zdraví koně.Musíme dbát na to, aby kůň měl vždy v boxu čisto a měl čerstvou nebo čistou podestýlku.
Sedlání a uždění koně
____________________________
Pokud chceme koně nasedlat, musíme se ujistit, že je v klidu a měl by být přivázaný. Pokud kůň není zvyklý na sedlo měli bychom dávat velký pozor. Pokud je zvyklý, je to jako normální sedlání. NIKDY neutahujeme podbříšník co nejvíce ještě v boxe! Vždy se utahuje před jízdou! Zkontrolujeme, zda pod podbřišníkem prostrčíme dva prsty a potom je sedlo správně utaženo. Utahovat podbřišník NENÍ ŽÁDNÁ ZÁBAVA! Sedlání koně máme níže na obrázku:
___________________________________________________
Uždění je poměrně „jednodušší“ než sedlání. Prvně se musíme ujistit, že uzda má správnou délku a že udidlo je správně velké.Na následujícím obrázku vidíme postup uždění.Koni se nebude uzda líbit, pokud bude jiná než je jeho délka hlavy a velikost udidla. Pokud mu dáte na jízdu nesprávnou uzdu, může to vést k onemocnění nebo vážným potížím.Jak vám, tak koni.
_________________________________________________
Krmení
Mezi krmení patří mimojiné i napájení koně. Opět je krmení a napájení velmi důležité pro zdraví koně. Není dobré dávat koni před jízdou pamlsky. Krmte ho vyváženě a dvakrát denně. Nekrmte koně jednou, ani ne moc najednou, ale na stejné dávky ráno, a večer.Pokud kůň odvádí denně těžší práci, je dobré mu dávat takzvané „jádro“ , což je oves, ječmen, otruby apod. Samozřejmě je hlavním krmením seno. Kůň potřebuje denně alespoň 7 kg sena. Průměrně spořádá 10 Kg. Pokud koně dáváte na louku, krmte ho méně, jinak bude tlustý, a to potom může vést i k potížím. Když kůň sežere nějakou jednovatou rostlinu nebo něco podobného, dostane koliku. V dalších přednáškách bude o kolice také řeč. V každém případě- kontrolujte, zda kůň žere a spásá jen to, co může. Co se týče vody, kůň za den spotřebuje až 50 litrů vody.Průměr je ale 35-45 litrů za den.
__________________________________________________
Aby se měl kůň co nejlépe
Došli jsme k poslednímu bodu. Je to vlastně takový „závěr“ dnešního semináře. Byl opravdu dlouhý, musíte uznat. Aby se měl váš kůň dobře, hřebelcujte ho, vyčesávejte, čistěte kopyta, krmte ho, správně na něm jezděte a vemte si příklad z dnešního semináře, a zopakujme si, co jsme se dnes všechno dozvěděli:
•Péče o koně je velmi důležitá
•Pokud kůň nemá správnou péči, může onemocnět
•Dávejte pozor při čištění kopyt na „trojúhelník“
•Při sedlání dbejte na to, aby kůň před jízdou měl správně utažený podbříšník a aby byla vzdálenost mezi podbřišníkem a koněm dva prsty
•Uzda musí být správně velká
•Čistý box je základem zdravého koně
•Péče o koně je to hlavní, o co jde ve světě koní
•Zapamatujte si rčení: „I ten nejlepší jezdec jednou spadne z koně“
To je všechno z dnešního semináře, takže se mějte a hodně štěstí u koní!!! ;)
Dodatečně
(Napolinka, 10. 2. 2012 20:46)